16.11.2010

 

Płyn chłodząco-smarujący firmy Henkel bez środków bakteriobójczych - przekonuje przy stosowaniu w praktyce

 

Problem płynów chłodząco-smarujących rozwiązany - płyn Multan, który nie "psuje się"

Dzięki opracowaniu nowej generacji płynów chłodząco-smarujących wolnych od środków bakteriobójczych, firmie Henkel udało się zapobiec „psuciu“ emulsji i w konsekwencji emisji przykrych zapachów. Dzięki temu ostatecznie rozwiązano główny problem przy stosowaniu płynów chłodząco-smarujących mieszalnych z wodą. Z czasem nowe emulsje marki Multan sprawdziły się w sektorze przemysłowym również u renomowanego producenta narzędzi - firmy Walter AG.

Przy wymagającej obróbce metalu stosowanie płynów chłodząco-smarujących jest niezbędne. Dopiero to „płynne narzędzie“ pozwala na pełne wykorzystanie ogromnego potencjału tkwiącego w obrabiarkach nowej generacji. Równocześnie wszyscy użytkownicy stawiają coraz wyższe wymagania wobec płynów chłodząco-smarujących stosowanych w produkcji. Zwłaszcza skażenia bakteryjne z dobrze znanymi negatywnymi skutkami ubocznymi nadal generują wysokie koszty. Tego rodzaju sytuacja występuje także w zakładach firmy Walter AG w Tübingen.
Firma o długich tradycjach jest światowym liderem w zakresie produkcji wysokiej klasy narzędzi precyzyjnych do obróbki metalu; oferta obejmuje około 48.000 narzędzi do toczenia, frezowania, wiercenia i gwintowania. Płyny chłodząco-smarujące są niezbędne zarówno podczas produkcji narzędzi ze stopów twardych, jak i przy ich późniejszym stosowaniu u klienta. Dla Manfreda Hähnle - kierownika działu utrzymania ruchu - ważnym kryterium przy wyborze produktów jest zapewnienie wysokiej stabilności procesu. Na początku 2009 roku podjęto decyzję o zastosowaniu płynu chłodząco-smarującego nowego typu: Multan 71-2 firmy Henkel nie zawiera środków bakteriobójczych i - jak pokazała praktyka - cechuje go znacznie większa wytrzymałość.

Niepożądane drobnoustroje
„W naszym zmodernizowanym centrum technologicznym dochodziło do wzmożonej emisji zapachów po dłuższych postojach maszyn - stąd zaistniała pilna potrzeba znalezienia nowego rozwiązania“ - informuje Hähnle. Centrum jest miejscem regularnych szkoleń i prezentacji w dziedzinie obróbki skrawaniem. Przyczyną emisji nieprzyjemnych zapachów było skażenie emulsji chłodząco-smarujących bakteriami. Jest to naturalny proces biologiczny, jednakże od pewnego poziomu drobnoustrojów emulsja ulega „zepsuciu“ i staje się bezużyteczna. Istnieją dwa sposoby na uniknięcie tego rodzaju problemów: Pierwszą możliwością jest użycie tradycyjnych płynów chłodząco-smarujących bez dodatku środków bakteriobójczych, w których wzrost bakterii jest początkowo tolerowany, a od konkretnego stężenia następuje ich likwidacja za pomocą środków bakteriobójczych. Wadą jest to, że martwe mikroorganizmy działają jak doskonała pożywka dla następnej generacji bakterii, co w rezultacie powoduje konieczność powtarzania procesu w coraz krótszych odstępach czasu. Drugą możliwością jest stosowanie płynów chłodząco-smarujących zawierających środki bakteriobójcze, które powodują trwałe zahamowanie wzrostu bakterii.

BHP i ochrona środowiska w centrum uwagi
W obu przypadkach kwestia stosowania środków bakteriobójczych wymaga krytycznego spojrzenia. Styczność z bakteriami bądź środkami bakteriobójczymi stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia pracowników. Częstym skutkiem takiego kontaktu jest uczulenie i podrażnienie skóry. Również częsta zmiana emulsji wskutek jej „zepsucia“ jest nie tylko bardzo kosztowna, ale także stanowi dodatkowe obciążenie dla środowiska. Firma Henkel oferuje trwałe rozwiązanie problemu występującego w tego rodzaju płynach; opatentowaną technologię emulgatorów Multan 71-2. Rezultatem intensywnych prac rozwojowych jest opracowanie receptury płynu chłodząco-smarującego odpornego na działanie mikroorganizmów, który sprawdza się bez dodatku środków bakteriobójczych (takich jak donory formaldehydu). Nowy produkt nadaje się do uniwersalnego stosowania: od obróbki zgrubnej do szlifowania, i z powodzeniem jest używany w firmie Walter AG.

„Kwestie BHP i ochrony środowiska mają w naszej firmie priorytetowe znaczenie, ich status jest równie ważny jak jakość produkcji i optymalna efektywność“ - twierdzi Manfred Hähnle. Odpowiednio pozytywna jest jego opinia o nowych, przyjaznych dla skóry płynach chłodząco-smarujących bez dodatku środków bakteriobójczych: „Produkt nie tylko przyczynia się do znacznej poprawy warunków pracy, lecz również zapewnia doskonałą stabilność procesu. Okresy przestoju nawet powyżej jednego miesiąca nie stanowią problemu - nie mamy obecnie żadnych kłopotów z nieprzyjemnymi zapachami.“

Wysoka stabilność, niskie zużycie
Po udanym zastosowaniu w centrum technologicznym emulsja Multan 71-2 jest od półtora roku również stosowana na linii do produkcji korpusów narzędzi do płytek wieloostrzowych. Kierownik wydziału Manfred Hähnle regularnie przeprowadza kompleksowe kontrole stosowanych płynów chłodząco-smarujących; zakład w Tübingen zużywa 10.000 kg koncentratu rocznie. Pomiary pokazują, że również przy długotrwałym stosowaniu Multan 71-2 spełnia wysokie standardy firmy Walter AG w zakresie jakości, stabilności procesu i zużycia.
W porównaniu z tradycyjnymi produktami, stężenie po pierwszym zmieszaniu z wodą wynosi tylko 5 procent. A przy uzupełnianiu ten innowacyjny płyn firmy Henkel można dozować w oszczędny sposób, dodając jedynie około 0,5 procenta. „Dochodzi do tego fakt, że Multan 71-2 od samego początku nie tworzy piany w wodzie całkowicie zdemineralizowanej i świetnie się sprawdza bez jakichkolwiek dodatków“ - podkreśla Manfred Hähnle. W przeszłości istniała konieczność stosowania wody z sieci miejskiej w celu uniknięcia nadmiernego pienienia. Wada: W przypadku dłuższego okresu eksploatacji kąpieli z wodą wodociągową dochodzi wskutek ciągłych strat parowania do powstawania dużych osadów kamienia kotłowego i soli, które mają negatywny wpływ na cały proces produkcji.

Walter AG zyskuje dodatkowe korzyści poprzez znaczące wydłużenie okresu eksploatacji kąpieli - jest to ważne kryterium wyboru płynu chłodząco-smarującego z punktu widzenia ekonomii i ekologii. „W przeszłości musieliśmy raz w roku wymienić na linii cały płyn chłodząco-smarujący, ponieważ następowało jego zepsucie wskutek wysokiego zanieczyszczenie bakteriami“ - mówi Manfred Hähnle. Dzięki zastosowaniu nie zawierającego środków bakteriobójczych płynu chłodząco-smarującego Multan 71-2 firmy Henkel proces ma od półtora roku stabilny przebieg przy stałej wartości pH utrzymującej się średnim poziomie 9,1. Dzięki temu zmniejsza się zużycie wody i chemikaliów, a także następuje obniżenie kosztów związanych z napełnianiem, uzupełnianiem i utylizacją. „Nasze doświadczenie związane z zastosowaniem płynu chłodząco-smarującego firmy Henkel nie zawierającego środków bakteriobójczych pokazują, jak tego rodzaju emulsje mogą się przyczynić do wzrostu efektywności produkcji“ - potwierdza Manfred Hähnle.


Walter AG opracowuje narzędzia high tech do efektywnej obróbki metalu, które wyznaczają nowe standardy w sektorze przemysłu.
web 
print
W nowoczesnym centrum technologicznym odbywają się prezentacje i szkolenia dla klientów w zakresie skrawania.
web 
print
Zanieczyszczenie użytych płynów chłodząco-smarujących bakteriami prowadziło po dłuższych okresach przestoju do powstania przykrych zapachów.
web 
print
Przestawienie na nową technologię emulgatorów Multan 71-2 eliminuje problem rozwoju bakterii w płynach chłodząco-smarujących bez konieczności dodawania środków bakteriobójczych.
web 
print

W zastosowaniu praktycznym nowy płyn chłodząco-smarujący wykazuje całkowitą stabilność przy stałej wartości pH na średnim poziomie 9,1.
web 
print
web 
print
Potrzebujesz Pomocy?

Zadzwoń: 
0 801 111 222

Materiały informacyjne: katalogi, ulotki, plakaty