12.02.2010

 

Wysoko precyzyjna nisza

Co to jest prom kartezjański? Mikromanipulator? A manipulator polarnych włókien węglowych? Jeżeli na wszystkie powyższe pytania Twoja odpowiedź brzmi:”Nie wiem”, to zapewne nie słyszałeś także o AMG SA z Francji. AMG to jedna ze średniej wielkości firm działających z powodzeniem na skalę międzynarodową, a jednocześnie nie rzucających się zbytnio w oczy. Działając w wysoce wyspecjalizowanej niszy rynkowej AMG udało się otworzyć spółki zależne w kluczowych miejscach w Europie i w Ameryce.

Produkowanie urządzeń takich jak mikromanipulator wymaga wyjątkowo wysokiejprecyzji produkcji. Kiedy przyjrzymy się roli, jaką ma do spełnienia mikromanipulator - przyrząd umożliwiający manipulowanie przedmiotem pozostającym w polu widzenia mikroskopu - to zrozumiemy dlaczego proces jego produkcji jest tak wymagający i skomplikowany. W przypadku mikromanipulatora wymagany jest tak wysoki stopień precyzji ruchu, jakiego nie sposób osiągnąć ludzką ręką.

Spotkania wysokiego stopnia
Produkty AMG są także wykorzystywane w przestrzeni kosmicznej, jak na przykład manipulatory polarne - inny rodzaj robotów. Praca na tym poziomie oznacza, że AMG musi korzystać z najbardziej niezawodnych materiałów i dostawców sprzętu. I w tym właśnie miejscu AMG spotyka się z Loctite.

Projektując robota dla przemysłu motoryzacyjnego AMG napotkało na problem próbując połączyć aluminium z odlewem aluminiowym. Robot musi być odporny na działanie sił sięgających 6 G. Na początku AMG spróbowało wykorzystać tradycyjną, tzn. mechaniczną technologię łączenia. Jednakże zgrzewanie elementów okazało się zawodne. Spoina nie była wystarczająco wytrzymała, aby zagwarantować bezawaryjne działanie urządzenia. Wtedy AMG zwróciło się o pomoc do Loctite, a inżynierowie Loctite® znaleźli właściwe rozwiązanie: Loctite 9466 dwuskładnikowy klej epoksydowy. Wykorzystanie technologii klejenia sprawiło, że zrobotyzowane ramię przeszło pomyślnie wszystkie testy - złącze było wystarczająco wytrzymałe.

Niespotykana wytrzymałość
Kleje epoksydowe zaliczamy do rodziny klejów strukturalnych, zwanych też klejami inżynieryjnymi. Kleje epoksydowe można dostosować do prawie każdej aplikacji. Epoksydy cechują się dosłownie niezrównaną odpornością termiczną i chemiczną w porównaniu z innymi popularnie stosowanymi klejami. Loctite oferuje szeroką gamę klejów epoksydowych i jest w stanie opracować epoksydy o właściwościach dostosowanych do specjalistycznych zadań.

W przypadku AMG nie było to konieczne, ponieważ udało się znaleźć odpowiednie rozwiązanie wśród już dostępnych produktów. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że biznes AMG nieustannie się rozwija oraz patrząc na wyzwania, z którymi firma musi się zmierzyć, opracowanie nowego kleju może okazać się potrzebne w przyszłości.

Jednym z powodów, dla których ten francuski dostawca robotyki i mikroelektroniki jest w stanie tak szybko reagować na zapotrzebowanie rynku jest fakt, że firma wyspecjalizowała się w konkretnych niszach rynkowych.
Potrzebujesz Pomocy?

Zadzwoń: 
0 801 111 222

Materiały informacyjne: katalogi, ulotki, plakaty